fbpx

Wprowadzanie kolejnego języka u dziecka? Kiedy zacząć?

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online

Wiele osób, zastanawia się kiedy rozpocząć naukę języka hiszpańskiego u swoich dzieci. Wprowadzanie kolejnego języka u dziecka często pociąga za sobą obawiamy, czy nie będzie to za duże obciążenie dla dziecka, czy jest sens, jeśli jeszcze dobrze nie mówi w swoim języku macierzystym, czy nie wprowadzi zamętu i  konsternacji w głowie najmłodszych. 

Obawy są jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ chcemy jak najlepiej dla naszych pociech i zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i w sprzyjającym dla niego środowisku. Jak tylko możemy, staramy się unikać zbędnych, stresujących sytuacji, szczególnie w początkowych etapach życia dziecka. Natomiast pomimo, tych obaw, wiele badań potwierdza, korzystny wpływ obecności języka obcego w życiu dziecka i tak naprawdę odpowiedź na pytanie brzmi:  im wcześniej wprowadzimy kolejny język, tym lepiej.

Oczywiście sposób w jaki to zrobimy, musi być dopasowany do wieku, a także do zainteresowań. Takim pierwszym krokiem, może być słuchanie piosenek. Obecnie w Internecie jest dużo melodyjnych piosenek z prostym słownictwem i wpadającym w ucho.  Można je włączać dzieciom „przy okazji”, podczas zabawy, przed pójściem spać, a mogą także towarzyszyć podczas codziennych czynności, jak mycie zębów czy jedzenie śniadania. Z takimi melodiami można ubierać się do wyjścia czy sprzątać pokój. Dodatkowo, poza aspektem edukacyjnym, tworzymy przyjemną atmosferę, sprzyjającą wykonywaniu tych zadań. 
W późniejszym etapie można wprowadzić bajki i zacząć oglądać filmiki z wcześniej poznanych piosenek.

Wprowadzanie kolejnego języka u dziecka?

O czym musimy pamiętać zaczynając naszą przygodę z językiem?

 • Nauka musi odbywać się w sposób naturalny, wprowadzamy nowe słownictwo, a nawet zwroty „przy okazji”, podczas codziennych gier i zabaw.
 • Jeśli zdecydujemy się na wydzielenie czasu na naukę języka, to także musi odbywać się to w formie zabawy, przy użyciu kart obrazkowych, rozwijających wyobraźnię czy przedmiotów użytku codziennego, w przypadku starszych dzieci, ciekawych kart pracy czy gier językowych.
 • Zapewnijmy dziecku różnorodność, angażując wszystkie jego zmysły, nie ma ochoty oglądać, to można potańczyć, poukładać klocki czy zagrać w kolory. Jest zmęczone, usiądźmy i pokolorujmy słuchając piosenek…można także urządzić sobie „siestę” i poleżeć słuchając spokojnej muzyki w danym języku.
 • Według badań mózg dziecka jest najbardziej chłonny między 1-3 rokiem życia, a zachowuje swoją swoistą plastyczność do 10 roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby właśnie w tym okresie, otoczyć dziecko językiem.
 • Bardzo istotna jest także obserwacja dziecka, na każdym etapie. Może się tak zdarzyć, że dziecko będzie niechętne do słuchania innego języka, będzie to dla niego na tyle inne i nieznane, że nie będzie po prostu chciało w tym uczestniczyć.  Wtedy warto poczekać trochę albo przynajmniej zmniejszyć intensywność materiałów i pomocy i powracać, stopniowo małymi kroczkami. Naleganie, pomimo uporu dziecka może przynieść odwrotne efekty i wprowadzić barierę językową na wiele lat. Jednak  pamiętajmy, że im wcześniej wprowadzi się drugi język, tym istniej mniejsze prawdopodobieństwo opisanej powyżej sytuacji.
 • Dziecko, na początku swojej drogi, zanim jeszcze rozpocznie naukę w szkole, ma bardzo rozbudowane naturalne procesy poznawcze. Jest ciekawe wszystkiego, zainteresowane światem  i chętnie poznaje nowe środowisko i otoczenie, jeśli tylko stworzymy dla niego odpowiednie warunki.

Czy mogę wprowadzić język obcy jeśli sam/a nie miałam wcześniej z nim styczności?

Oczywiście, że tak 🙂 Co prawda, nie da się ukryć, że wprowadzenie języka obcego w domu, gdzie przynajmniej jeden z rodziców włada nim perfekcyjnie, jest o wiele łatwiejszym zadaniem. To jednak, w przypadku kiedy znamy język na poziomie komunikatywnym, albo nawet nie znamy go w ogóle, także jest to możliwe. Skoncentruję się na sytuacji, kiedy żaden z rodziców nie mówi w języku obcym, który chce wprowadzić u swojego dziecka, aby zapewnić mu rozwój lub wspomóc edukację dziecka na przykład, kiedy język obecny jest w przedszkolu. Tutaj, tak jak wspominałam, warto opierać się na piosenkach. Nie będziemy jeszcze tłumaczyć dziecku słownictwa, a dopiero oswajać je z brzmieniem danego języka, a słuchając nagrań, w trakcie możemy poznawać język, razem z dzieckiem.

Jako rodzice, jesteśmy w stanie nauczyć się paru podstawowych zwrotów czy słownictwa i później powtarzać je z dziećmi i do dzieci. Gra w super pamięć w języku obcym też jest świetnym rozwiązaniem. Przecież się bawimy a przy okazji zamiast koszulka, powiemy la camiseta, odsłaniając kartę z T-shirtem  Dzieci powtarzają praktycznie wszystko, wiele zależy od sposobu w jaki to mówimy. Nawet jeśli jest to jedno słówko, czy jeden zwrot, a będziemy bawić się intonacją, raz szeptać, raz mówić głośno a raz śpiewać, powtarzając kolory, dotykając przedmiotów w danym kolorze, dla dzieci będzie to świetna zabawa. Nie mówię, że od razu dziecko będzie dwujęzyczne, natomiast na pewno będzie miało pozytywne wspomnienia i skojarzenia z językiem i będzie powracało do niego z przyjemnością.

Wprowadzanie kolejnego języka u dziecka?

Dlaczego więc warto uczyć dzieci j.hiszpańskiego od najmłodszych lat?

 • wykorzystujemy moment, kiedy dziecko uczy się w sposób naturalny i przyjemny
 • zapewniamy lepszy start, język obcy jest bardzo istotną umiejętnością bez względu na zawód, który będą wykonywać w przyszłości
 • chronimy dzieci przed barierą językową, miłe wspomnienia i obecność języka obcego w życiu codziennym, sprawia, że staje się to dla nich naturalnym środowiskiem i nie mają obaw przed mówieniem w tym języku
 • doskonały trening dla mózgu dziecka- rozwija procesy poznawcze, tak istotne w pierwszych etapach życia
 • nauka poprzez zabawę, w późniejszych etapach jest to niestety często zatracane, warto aby dzieci wiedziały, że mają takie możliwości i, że nauka może być jednocześnie zabawą, a nawet jest bardziej efektywna
 • otwarcie na inne kultury, wzrost tolerancyjności, świadomości, że każdy jest inny, mówi w różnych językach i że tomate też oznacza pomidor 🙂
 • większe prawdopodobieństwo zainteresowania językiem i  kontynuacji nauki, chęć uczestnictwa w kursach językowych, wyjazdach, obozach

Tak więc, nie da się ukryć, że obecność języka obcego u dzieci, niesie za sobą wiele korzyści i warto zacząć wprowadzać drugi język we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby dziecko słuchało piosenek czy oglądało bajki w języku, którego jeszcze nie rozumie. Pamiętajmy, że nauka poprzez zabawę, w sprzyjającym naturalnym środowisku, nie jest dla dzieci przeciążeniem, a wręcz przeciwnie, pozwala zaspokoić bardzo rozwiniętą potrzebę poznawania i odkrywania. Życzymy powodzenia w zgłębianiu nowego, fascynującego świata, jakim jest świat języków obcych, a jeśli tym językiem ma być hiszpański, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony:

Gdzie znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące kursu online dla przedszkolaków, oczywiście zgodny ze wszystkimi wytycznymi artykułu 🙂  

Powodzenia!

Udostępnij ten wpis

ZAPISY DLA NOWYCH UCZNIÓW NA ROK 2023/24

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online

Cieszymy się, że jesteś zainteresowany/a rozpoczęciem zajęć w naszej szkole. Już teraz masz możliwość zarezerwowania miejsca na kursie języka hiszpańskiego w promocyjnej cenie first minute!

bwcoaKmG@0.5x
1luNVjAG@0.5x
girl-with-brush-drawing-sun-on-paper-PND2R36.jpg
linie
Co zyskujesz zapisując się do 31 lipca?

- oszczędzasz 80 zł na jednym kursie
- otrzymujesz – 50 zł rabat rodzinny
- za polecenie jednego ucznia kolejne - 50 zł na kurs
- pierwszeństwo miejsca w grupie 

Oferta jest ważna tylko do 31 lipca 2023. Koniec zapisów za:

0 Dni :
0 Godzin :
0 Minut :
0 Sekund

Oferta ważna była do 31 lipca 2023 r.

REZERWUJĘ MIEJSCE

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online

Jeśli masz do nas jakieś pytania, lub chcesz porozmawiać o ofercie zadzwoń do nas, napisz, lub umów się na spotkanie. 

kółka
DkhJ5Gwq@0.5x
linie


*W przypadku rezygnacji do 5 września, opłata rezerwacyjna zostanie zwrócona w całości.

Tak więc, nie ma ryzyka, same korzyści:)