fbpx
Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online
Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany i magiczny czas, przepełniony radością i spotkaniami z bliskimi. Święta to także tradycja, którą każdy kraj celebruje na swój własny sposób i wykorzystuje również swoje ulubione rodzinne tradycje. Jak wyglądają świąteczne tradycje w Hiszpanii?

Loteria "El Gordo"

22 grudnia w Hiszpanii odbywa się loteria świąteczna El Gordo. Jest to zarazem największa tego typu loteria na świecie, w której do wygrania są miliardy euro! Dla Hiszpanów El Gordo jest jednak nie tylko szansą na ogromną wygraną, ale także wydarzeniem, które otwiera okres świąteczny w całym kraju. Zwycięskie liczby są zwykle ogłaszane przez cały poranek 22 grudnia w telewizji na żywo. Numery ogłaszane są przez dzieci w wieku szkolnym śpiewające zwycięskie liczby i wygrane.

Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Nie ma Świętego Mikołaja

W Hiszpanii to nie Święty Mikołaj przynosi prezenty, a Reyes Magos, czyli Trzech Mędrców. Prezenty nie są też wręczane 24 grudnia jak w Polsce, a dopiero dwanaście nocy po Bożym Narodzeniu, czyli 6 stycznia. Tradycja ta jednak teraz trochę się zmienia i zdarza się, że już w niektórych częściach Hiszpanii podarki wręczane są również w Boże Narodzenie.

Co więcej, Reyes Magos paradują ulicami 5 stycznia każdego roku, jeżdżąc na wielkich podestach i rzucając dzieciom słodycze i cukierki. Ta parada, znana jako „cabalgata”, jest hiszpańską tradycją świąteczną wartą zobaczenia!

Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Świąteczne potrawy w Hiszpanii

Hiszpania to kraj wspaniałych potraw, tak więc i na świątecznym stole nie może zabraknąć tradycyjnych, świątecznych specjałów! Główny posiłek zwykle odbywa się tak jak u nas, czyli 24 grudnia w Wigilię.

Obowiązkowym przysmakiem jest szynka Serrano, ale jak na Hiszpanię przystało nie może zabraknąć owoców morza i ryby również na wigilijnym stole. Na deser, ale też jako nasz formę naszego opłatka odgrywa Turrón – tradycyjny hiszpański Bożonarodzeniowy przysmak, który szczególnie w tym okresie gości na tamtejszych stołach. To właśnie tą przekąską Hiszpanie dzielą się przy wigilijnym stole. Jest to rodzaj nugatu, a sekretną recepturą są tu: miód, cukier, białka jaj, a także migdały oraz orzechy piniowe lub laskowe.

Z deserów pojawia się także Roscón de Reyes — ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze oraz fasolką i figurką wypiekaną w środku. I tutaj ciekawostka: jeśli zdobędzie się figurkę z małą zabawką to osobę spotyka zaszczyt noszenia korony, a jeśli trafi się na fasolkę, oznaczać to będzie, że trzeba zapłacić za Roscón w przyszłym roku!

Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Portal de Belén

To nic innego jak pewnego rodzaju, mała szopka. Jest ona powszechną hiszpańską dekoracją świąteczną, która znajduje się w wielu sklepach i domach i używa się do niej małych modeli, figurek by przedstawić sceny Narodzenia Jezusa. Może być skromna — tylko Maryja, Józef i Jezus w swoim żłobie albo może być wielkimi i skomplikowanymi strukturami. I tutaj kolejna ciekawostka: W tym roku w Alicante powstała największa na świecie bożonarodzeniowa szopka! Figura Józefa ma wysokość 18,5 m, Matki Bożej – 10,5, a Dzieciątka Jezus – trzy metry. Zajmuje powierzchnię 183 m2. Przygotowanie jej zajęło 2 miesiące i będzie można oglądać ją przez co najmniej dwa lata. Tak więc może komuś uda się ją jeszcze zobaczyć. 😊

Świąteczne tradycje w Hiszpanii

Msza o północy - misa del gallo 

Jak widać Hiszpania jest krajem tradycyjnie katolickim i powszechną praktyką tam jest chodzenie do kościoła po wigilijnej kolacji by wziąć udział w misadel gallo o godz. 00.00,czyli znanej nam w Polsce – pasterce. W tej mszy o północy Hiszpanie potwierdzają swoją wiarę i wychwalają narodziny Jezusa Chrystusa w Boże Narodzenie.

Prima aprilis w grudniu

Choć w Polsce prima aprilis obchodzone jest jak wiadomo 1 kwietnia, tak w Hiszpanii dzień ten przypada na 28 grudnia i jest to tzw. Día de los Santos Inocentes. Podczas tego dnia w Hiszpanii wszyscy robią sobie żarty (bromas) i płatają psikusy. Powszechne jest także podawanie przez media nieprawdziwych informacji. Żarty z okazji tego dnia nazywają się Inocentadas. Bardzo częstym dowcipem, zwłaszcza wśród najmłodszych, jest przyklejanie na plecy innych osób papierowych ludzików, tak zwanych monigote. Obecnie w internecie można znaleźć wiele mniej lub bardziej nietypowych pomysłów na zaskoczenie swoich znajomych podczas El Día de los Santos Inocentes.
Dlatego będąc wtedy w Hiszpanii warto pamiętać o tej dacie. 😊

12 winogron

W Polsce odliczając do Nowego Roku zwykle chwytamy za kieliszki z szampanem, ubieramy kurtki i wchodzimy na dwór wykrzykując wspólnie ostatnie sekundy przy pokazie sztucznych ogni. Natomiast w Hiszpanii ludzie trzymają garść 12 winogron! Zamiast krzyczeć „Szczęśliwego Nowego Roku!”, Hiszpanie są zajęci próbowaniem zjedzenia dwunastu winogron zanim zegar zdążyć wybić 12 razy. Jeśli nie uda się zjeść ich wszystkich to podobno będzie się miało pecha w następnym roku. Dlatego na wszelki wypadek warto wziąć udział w tej tradycji. 😊

To tylko część tradycji, które oczywiście różnią się w zależności od danych regionów Hiszpanii. Co o nich sądzicie? A może znając już część z nich pokusicie się spędzić te święta w nieco hiszpańskim stylu? 😊

Udostępnij ten wpis

ZAPISY DLA NOWYCH UCZNIÓW NA ROK 2023/24

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online

Cieszymy się, że jesteś zainteresowany/a rozpoczęciem zajęć w naszej szkole. Już teraz masz możliwość zarezerwowania miejsca na kursie języka hiszpańskiego w promocyjnej cenie first minute!

bwcoaKmG@0.5x
1luNVjAG@0.5x
girl-with-brush-drawing-sun-on-paper-PND2R36.jpg
linie
Co zyskujesz zapisując się do 31 lipca?

- oszczędzasz 80 zł na jednym kursie
- otrzymujesz – 50 zł rabat rodzinny
- za polecenie jednego ucznia kolejne - 50 zł na kurs
- pierwszeństwo miejsca w grupie 

Oferta jest ważna tylko do 31 lipca 2023. Koniec zapisów za:

0 Dni :
0 Godzin :
0 Minut :
0 Sekund

Oferta ważna była do 31 lipca 2023 r.

REZERWUJĘ MIEJSCE

Kursy hiszpańskiego dla dzieci online

Jeśli masz do nas jakieś pytania, lub chcesz porozmawiać o ofercie zadzwoń do nas, napisz, lub umów się na spotkanie. 

kółka
DkhJ5Gwq@0.5x
linie


*W przypadku rezygnacji do 5 września, opłata rezerwacyjna zostanie zwrócona w całości.

Tak więc, nie ma ryzyka, same korzyści:)